Jakie kosmetyki zasługują na miano ekologicznych?
Jakie kosmetyki zasługują na miano ekologicznych?

Na rynku istnieje bardzo wiele kosmetyków, które określane lub reklamowane są jako naturalne, ekologiczne, organiczne czy też bio. Jak jednak w gąszczu materiałów promocyjnych, najróżniejszych artykułów czy też reklam, rozpoznać produkty, które są eko nie tylko z nazwy? Nie jest to z pewnością zadanie łatwe, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii, aby móc bardziej świadomie poruszać się w zawiłościach branży kosmetycznej.

 

Pierwszym problemem, stojącym przed konsumentem w Polsce jest brak odpowiednich przepisów, które dokładnie określałby, czym są kosmetyki ekologiczne, organiczne lub naturalne. Z tego powodu producenci mogą dowolnie korzystać z tych określeń i stosować je wobec kosmetyków, których receptury nie są w pełni oparte na naturalnych składnikach. Inną kwestią jest sam zakres podejścia proekologicznego - czy dany preparat ma składać się jedynie z ekologicznych substancji, czy może każdy element związany z jego produkcją ma być neutralny dla ekosystemu.

Tego rodzaju pytania czy też próby stworzenia odpowiedniej definicji nie będą łatwe, jednak trzymając się kilku podstawowych zasad, można nabrać większej pewności wobec wybieranych kosmetyków.

 

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki ekologiczne?

Przed wyborem ekologicznych kosmetyków warto podejść do tej sprawy w sposób całościowy, czyli jednocześnie przeanalizować skład danych specyfików, dowiedzieć się, w jaki sposób są one pozyskiwane, a także czy nie były testowane na zwierzętach. Oczywiście samodzielne zweryfikowanie tego rodzaju informacji mogłoby być trudne i kłopotliwe, więc warto zwracać uwagę ekologiczne certyfikaty, dzięki którym konsumenci zyskują pewność co do danych kosmetyków.

 

Do najpopularniejszych certyfikatów należą: Ecocert, Cosmebio, BDIH, Soil Association, NaTrue. Aby producenci mogli poszczycić się tego rodzaju atestami, ich produkty muszą być przynajmniej w 95% wykonane z naturalnych składników, jednakże w przypadku niektórych certyfikatów dozwolone jest używanie surowców odzwierzęcych takich jak wosk pszczeli, miód czy mleko.

Pod żadnym pozorem w certyfikowanych kosmetykach ekologicznych nie mogą natomiast się znaleźć uzyskiwane sztucznie aromaty i barwniki, czy środki pochodzenia rafineryjnego. Szczególnie warto uważać na formaldehydy, parabeny, DEA, ftalany, SLS, parafinę czy nawet wazelinę. Warto pamiętać, że nawet do ekologicznych kosmetyków dodaje się środki konserwujące, bez których niemożliwe byłoby rozsmarowanie kremów czy utrzymanie ich zbyt długo w przydatności do użytku. Na szczęście tego rodzaju konserwanty także mogą pochodzić z natury.

 

 

 

Kosmetyki naturalne - na jakie się zdecydować?

Według ściślejszej definicji eko-kosmetyki nie powinny być tworzone w oparciu ingerencję w świat zwierząt, co za tym idzie – nie mogą być na nich testowane, a także zawierać żadnych składników odzwierzęcych. Decydując się na całościowe podejście do tematu ekologii przy wyborze kosmetyków warto więc postawić na kosmetyki wegańskie, posiadające certyfikaty cruelty free.

 

Otrzymanie najważniejszych certyfikatów w branży kosmetycznej wiąże się zwykle z wysokim kosztem ich uzyskania, na co nie zawsze mogą sobie pozwolić mniejsze marki, jednak kosmetyki Atopik mogą poszczycić się aż dwoma certyfikatami - Leaping Bunny oraz FI-Natura. Pierwszy świadczy o tym, że stosowanie produktów nim oznaczonych nie jest okupione cierpieniem żywych istot, gdyż w żadnej fazie produkcji nie były one testowane na zwierzętach oraz, że nie zawierają one substancji pochodzących z martwych zwierząt. Drugi uzyskaliśmy między innymi dzięki naturalnym składom, starannie dobieranym surowcom, z których tworzone są kosmetyki oraz opakowaniom nadającym się do recyklingu.

 

Warto pamiętać, że w związku z cenami uzyskania certyfikatów mniej znane, firmy często stawiają na jeszcze bardziej naturalny skład, aby przyciągnąć klientów zdecydowanie wyższą jakością. Przy wyborze kosmetyków, dobrze decydować się na te, które produkowane według czystych i ekologicznych zasad i świadomie podchodzić do wyborów konsumenckich oraz odrzucać produkty, które ekologiczne są tylko z nazwy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl