Prebiotyki w kosmetykach - jaką odgrywają rolę?
Prebiotyki w kosmetykach - jaką odgrywają rolę?

Prebiotyki w kosmetykach - jaką odgrywają rolę?

 

Probiotyki i prebiotyki kojarzą się wielu osobom z odżywianiem i poprawnym działaniem układu pokarmowego, głównie jelit. Jednak ich zdrowotne właściwości wykorzystywane są także we współczesnych kosmetykach, w których można znaleźć niektóre prebiotyki, wspomagające regenerację skóry i przeciwdziałające jej starzeniu się. Jaką jeszcze rolę odgrywają one w pielęgnacji cery i czym różnią się od probiotyków?

 

Czy prebiotyki i probiotyki to to samo?

 

Probiotyki to mikroorganizmy, żywe kultury bakterii, które stanowią część mikroflory, znajdującej się między innymi na powierzchni skóry czy w jelitach. Natomiast rolą prebiotyków jest pobudzanie probiotyków do wzrostu - bez nich byłoby im bardzo trudno przetrwać i odgrywać pozytywną rolę w ludzkim organizmie.

 

Mikrobiom, inaczej mikroflora to specjalna strefa na skórze, którą tworzą grzyby, drożdże i bakterie oraz wszystkie wytwarzane przez nie substancje. Są to w większości mikroorganizmy mające pozytywny wpływ na ludzkie ciało, jednak z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, używania zbyt silnych detergentów czy leków część nich może zostać zneutralizowana, a ich miejsce zostanie zajęte przez patogeny, których obecność prowadzi do infekcji, zmian skórnych czy alergii. pH skóry zmieniające się z kwasowego na zasadowe jest bowiem zaproszeniem dla groźnych drobnoustrojów, które znacznie lepiej rozwijają się w takim środowisku.

 

Wolne rodniki namnażające się pod nieobecność saprofitycznych mikroorganizmów prowadzą do wysychania skóry, przebarwień, utraty elastyczności i powstawania zmarszczek. Aby skutecznie z nimi walczyć, potrzebne jest wspomaganie saprofitów przy pomocy dobrej diety i naturalnych prebiotycznych kosmetyków. Tak odżywione prebiotykami probiotyki tworzą silniejszą warstwę ochronną na skórze, która poradzi sobie z zagrożeniami, niesionymi przez zimno, wiatr, chlorowaną wodę, czynniki chorobotwórcze czy promienie UV. Warto pamiętać, że preparaty o ekologicznym składzie nie eliminują wszystkich mikroorganizmów z ludzkiej skóry, a sprzyjają homeostazie, która pomaga w wytworzeniu się naturalnej ochrony, zapewnianej przez probiotyki.

 

Dlaczego warto wybierać kosmetyki z prebiotykami?

 

Współczesne kosmetyki mają coraz bardziej zaawansowane składy, w których pierwsze skrzypce gra kwas hialuronowy i cały wachlarz witamin. Wciąż jednak w mniejszości są preparaty, które zawierają prebiotyki, dające skórze niezwykłe orzeźwienie. Te nowatorskie dodatki do kosmetyków redukują efekty stresu oksydacyjnego w komórkach, mają działanie przeciwzmarszczkowe oraz odpowiednio nawilżają, ujędrniają i wygładzają skórę.

 

 

Właśnie dlatego prebiotyki wykorzystywane są w kosmetykach anti-age czy preparatach dla skóry wrażliwej ze skłonnością do podrażnień. Linie kosmetyków Atopik - Sensitive i Anti-Age dzięki atrakcyjnemu składowi, opartemu między innymi na fińskich, dziko rosnących jagodach i ekstrakcie z owsa mają w sobie dużą zawartość inuliny oraz oligosacharydów. Są to naturalne węglowodany, które pobudzają do aktywniejszego działania znajdujące się na skórze probiotyki. Tworząca się w ten sposób bariera chroni przed patogenami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Naturalne kosmetyki Atopik są w pełni wegańskie, bezglutenowe i posiadają szereg certyfikatów, a linia Anti-Age szczególnie polecana jest osobom, chcącym opóźnić proces starzejącej się skóry, co wspomaga zastosowanie kwasu hialuronowego czy inuliny. Prebiotyki zawarte w tych kosmetykach pozwalają uzyskać efekt szybszej regeneracji skóry oraz zatrzymać procesy zapalne. Chcąc skutecznie walczyć ze zmarszczkami, warto sięgać po preparaty, które współpracują z naturą, a nie są oparte na niebezpiecznych i uczulających dodatkach. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl